Ekstremalna Droga Krzyżowa

Zachęcamy do udziału w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej – formie modlitwy polegającej na długiej, pieszej, indywidualnej, nocnej wędrówce połączonej z rozważaniami Męki Jezusa.

Ideą Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest przeniesienie nabożeństwa Drogi Krzyżowej poza budynek kościoła, przekształcenie jej w długą, pieszą, indywidualną, nocną wędrówkę, doświadczenie własnej słabości i w tych warunkach głębokie przeżycie Męki Jezusa. Ideą przyświecającą EDK jest schemat "wyzwanie - droga - zmaganie - spotkanie z Bogiem".

Ekstremalna Droga Krzyżowa nie jest zorganizowaną pielgrzymką, lecz indywidualną praktyką religijną. Każdy może ją przejść samodzielnie, każdy może sobie sam wyznaczyć sobie drogę, ustalić stacje i wybrać termin. Na stronie www.edk.org.pl można znaleźć propozycje terminów i tras, ale i tak każdy idzie na własną odpowiedzialność – sam musi zadbać o wszystkie, m.in. bezpieczeństwo i odpowiednie wyposażenie.

W tym roku tematem przewodnim jest „Droga przełomu”. Na stronie EDK dostępne będą rozważania przygotowane specjalnie na tę okazję przez osoby zgromadzone w duszpasterstwie Wspólnota Indywidualności Otwartych, prowadzonym przez ks. Jacka Stryczka – twórcę Szlachetnej Paczki. Coraz więcej osób dzieli się swoim doświadczeniem fundamentalnej zmiany życiowej, która wyrosła w czasie nocnej wędrówki. Nie dziwię się temu. Skupienie, determinacja, przełamywanie barier – to prowadzi do istotnego momentu i spotkania z Bogiem – wyjaśnia ks. Stryczek.

EDK to ćwiczenie duchowe. Na początku jest normalnie, po prostu idę, co jakiś czas stacja, krótka modlitwa – tekst rozważań czytany w świetle czołówki – opowiada o swoich doświadczeniach jeden z uczestników EDK – Zmaganie może zacząć się na 18, 30, albo jeszcze innym kilometrze. I raczej zostanie do końca – wyjaśnia.

Zmęczenia doświadcza się różnie – przekonują uczestnicy - Bolące stopy, brak sił, zimny deszcz na twarzy. Ze zmęczenia plącze się język. Boli każdy krok. Paradoksalnie, właśnie wtedy, gdy nie mam już sił i chęci, zaczyna się prawdziwe ćwiczenie duchowe. Takie zmaganie pomaga otworzyć się na medytację i modlitwę. Bo właśnie o to chodzi w EKSTREMALNEJ DRODZE KRZYŻOWEJ. Celem jest spotkanie z Bogiem – podsumowuje uczestnik EDK.

Zachwycony ideą EDK jest sam Nuncjusz Apostolski Celestino Migliore. Dwa lata temu sam brał w niej udział. W zeszłym roku uczestniczył we Mszy Świętej dla jej uczestników na krakowskim Podgórzu. – To droga wyczerpująca, ale przynosząca świetne owoce. Jej idea jest bliska ludziom młodym, ponieważ łączy w sobie siłę fizyczną, modlitwę i zaangażowanie społeczne – mówi Nuncjusz. EDK odbyło się także podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

W trakcie EDK istnieje szansa na doświadczenie tego, co jest obecne w przypadku każdej modlitwy - aby spotkać się z Bogiem, trzeba przełamać barierę. W przypadku takiej modlitwy jak rozważanie Pisma tą barierą jest wyłącznie nasze myślenie, a w przypadku EDK barierami są ból i skoncentrowanie na sobie. Przechodząc EDK nastaje moment, gdy człowiek zostawia swoje problemy na rzecz modlitwy i rozważań. Właśnie wtedy może w nas nastąpić przemiana, nawrócenie. Przełom rozpoczyna się od momentu przekroczenia samego siebie, swoich słabości i pozostawienia tego, co znane na rzecz tego, co nieznane. To spotkanie z Bogiem pozwala na to, by spojrzeć w głąb siebie, by dowiedzieć się, co jest dla mnie w życiu ważne.

Ekstremalna Droga Krzyżowa w Mińsku Mazowieckim odbędzie się po raz pierwszy. Zostały przygotowane 2 propozycje tras:

* Św. Jana Chrzciciela o długości 43 km: Mińsk Maz. – Huta Mińska – Łękawica – Jedlina – Cegłów – Mienia – Budy Barcząckie – Nowe Osiny – Mińsk Maz.

* Matki Bożej Bolesnej o długości 30 km: Mińsk Maz. – Huta Mińska – Łękawica – Mienia – Budy Barcząckie – Targówka – Mińsk Maz.

Dla osób wyruszających na Ekstremalną Drogę Krzyżową zostanie odprawione będzie specjalne nabożeństwo 31. marca o godz. 20:00 w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku Mazowieckim.

Osoby zainteresowane uczestnictwem w EDK powinny obowiązkowo zapoznać się z informacjami na stronie www.edk.org.pl, oraz stronie mińskiego rejonu EDK: www.edk.org.pl/rejon-edk/309/minsk-mazowiecki.html

Aktualności na temat mińskiej EDK na Facebooku: www.facebook.com/MinskMaz.EDK