Wspólnota "Wiara i Światło"

Jesteśmy wspólnotą chrześcijańską, grupą ludzi, która skupia osoby upośledzone, ich rodziny oraz wolontariuszy czyli przyjaciół. Razem możemy się uzupełniać i uczyć jeden od drugiego jak pokonać nasze niedoskonałości poprzez miłość i bezinteresowne dawanie siebie.

Wspólnota Wiara i Światło w Mińsku Mazowieckim została założona w roku 1991. Początki wspólnoty to wyjazdy do Warszawy, do ''starszego rodzeństwa'' – wspólnoty ''Koty Zalegle'', skąd Arek i Aneta Korkosz przywieźli idee oraz ducha ''Wiary i Światła''

Na początku trudno było pokonać nieufność rodzin osób z upośledzeniem umysłowym. Nic dziwnego, w końcu do tej pory nie spotkali się z bezinteresowna pomocą, propozycją poświęcenia czasu osoby obcej, która przecież nawet ich nie zna.

Niektórych długo trzeba było namawiać, zanim przyszli na spotkanie, zanim przekonali się, że nie jesteśmy żadną "sektą". Z Boża pomocą dzieło to w naszej parafii trwa (ze swoimi górkami i dołkami) do tej pory dając świadectwo, ze ludzi trzeba kochać razem z ich wadami i ułomnościami, ze wszyscy, każdy jeden człowiek to ukochane dziecko Boga.

Jednak nie bylibyśmy tak związani ze sobą, gdyby nie Bóg i Eucharystia, którą sprawuje nam Kapelan Wspólnoty przy każdym naszym spotkaniu w grupie. To Msza Święta sprawiła, że stajemy się jednością i otwiera nasze serca na drugiego człowieka.

Nasze spotkania to przede wszystkim comiesięczne spotkania niedzielne, podczas których możemy cieszyć się sobą poprzez różne formy współpracy. Zawsze zaczynamy od zaproszenia do naszej wielkiej "rodziny" Boga podczas Mszy św. Później przychodzi czas na wspólne świętowanie. W tych momentach możemy poznawać siebie nawzajem na nowo. Spędzamy czas na zabawie, która maluje na naszych twarzach uśmiech lub łzy szczęścia. Drzwi do naszej Wspólnoty są szeroko otwarte. Każdy może do nas przyjść i doświadczyć czegoś niezwykłego. Nikt tu nie patrzy na wiek, czy zainteresowania, a nawet zaangażowanie religijne, ponieważ "Wiara i Światło" to wspólnota ekumeniczna.

Obecnie nasza wspólnota "Alleluja" liczy sobie ok. 25 członków i istnieje przy parafii już 15 lat. Także co roku staramy się wyjeżdżać wspólnie na wyjazd wakacyjny i dzięki pomocy ks. Proboszcza i wiernych finansujemy obóz dla najuboższych członków naszej wspólnoty.

Opiekunem wspólnoty jest ks. Paweł Cudny