Wielka Sobota 2013

Wspólnota Ministrancka Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku Mazowieckim liczy ponad 80 aktywnych członków w tym ponad 20 lektorów. Opiekunem ministrantów jest ks. Tomasz Tarasiuk

Formacja ministrancka prowadzona jest poprzez spotkania w 5 grupach wiekowych:

• Kandydaci na ministrantów
  • Ministranci ze szkoły podstawowej
  • Ministranci ze szkoły gimnazjalnej
  • Ministranci ze szkoły średniej
  • Ministranci studiujący i pracujący

Kandydaci, ministranci ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich spotykają się raz w tygodniu ze swoimi animatorami. Ministranci starsi spotykając się z ks. opiekunem raz w miesiącu. Ponadto raz w tygodniu z ks. opiekunem spotyka się z powołaną przez niego Rada Ministrantów.

Co roku w V niedzielę Wielkiego Postu do grona ministrantów uroczyście przyjmowani są kandydaci, którzy do tego wydarzenia przygotowują się od początku roku szkolnego pod okiem wyznaczonych animatorów. Do obowiązków ministranckich, prócz zbiórek i uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej należy również obecność na jednej wyznaczonej przez siebie Mszy świętej w tygodniu. Poza dyżurami i zbiórkami ministranci uczestniczą roratach, drogach krzyżowych, gorzkich żalach, nabożeństwach majowych, czerwcowych i różańcowych oraz innych uroczystościach parafialnych. Każdy rok szkolny wspólnota zaczyna i kończy Mszą świętą.

Jednakże formacja ministrancka to nie tylko służba przy ołtarzu. Ministranci jako wspólnota czynnie biorą udział w życiu parafii. Od lat ministranci włączają się w pomoc przy przygotowaniu wystroju kościoła na różne uroczystość, przed Bożym Narodzeniem przygotowując szopkę i ubierając choinki a przed Wielkanocą przygotowując Ciemnicę i Grób Pański.

Co roku z okazji świąt Bożego Narodzenia ministranci przygotowują sianko na stół wigilijny, natomiast w Wielką Sobotę rozprowadzają wodę święconą. Z ofiar jakie otrzymują dofinansowane są wyjazdy na dni skupienia i wakacje.

W każdą Uroczystość Chrystusa Króla wspólnota ministrancka obchodzi swoje święto. W tym dniu wszyscy ministranci spotykają się na uroczystej Mszy świętej podczas, której odnawiają swoje ministranckie przyrzeczenie oraz składają wspólnocie parafialnej sprawozdanie ze swej działalności.

Króluj nam Chryste