Liturgiczna Służba Dziewcząt - "Bielanki"

© Photogaphy by Mariusz Wojda

Grupa bielanek w naszej parafii ma długa tradycją, sięgającą czasów sprzed II wojny światowej. Najmłodsze bielanki tworzą odrębną grupę sypaczek. Obecnie do bieli należy około 40 dziewcząt, w wieku od 10 do 25 lat (bielanki często kończą służbę dopiero wtedy, gdy wychodzą za mąż). Formacja prowadzona jest przez starsze Bielanki-animatorki oraz przez Siostrę-opiekunkę. Spotkania odbywają się raz w miesiącu.

W ciągu roku organizowane są jednodniowe wyjazdy o charakterze pielgrzymkowym jak również krajoznawczym. W okresie wakacyjnym organizowane są dziesięciodniowe wyjazdy wypoczynkowe w różne rejony Polski. Dziewczęta biorą również udział w Zlotach Służby Liturgicznej, które organizowane są w naszej diecezji.

Bielanki czynnie uczestniczą w procesjach (Pierwsza niedziela miesiąca, Rezurekcja, Boże Ciało), nabożeństwach (Gorzkie Żale), czuwaniach oraz uroczystych Mszach świętych.

Świętem patronalnym Liturgicznej Służby Dziewcząt jest Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. W tym dniu podczas liturgii Mszy św. przyjmowane są nowe dziewczęta, które chcą służyć Bogu.

Opiekunką grupy jest s. Margaret Langbeen, loretanka.