Statut rady Parafialnej

STATUT

PARAFIALNYCH RAD DUSZPASTERSKICH

DIECEZJI WARSZAWSKO-PRASKIEJ

Art. 1.

Cel i zadania charakter PRD

1. Parafialna Rada Duszpasterska (PRD) jest instytucją wyrosłą z postanowień  i ducha II Soboru Watykańskiego (DA 10;26). Ma ona wyrażać ideę współodpowiedzialności duchownych i świeckich za podstawową jednostką organizacji Kościoła, którą jest parafia. PRD jest miejscem czynnego i odpowiedzialnego zaangażowania wiernych świeckich w zbawcze posłannictwo Kościoła, a jej członkowie mają za zadanie wyrażać swoje roztropne opinie i sugestie ukierunkowane na dobro duchowe parafialnej wspólnoty (por. kan. 212 § 3, 228 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego).

2. PRD stanowi ciało doradcze (kan. 536 Kodeksu Prawa Kanonicznego), które pod kierownictwem proboszcza parafii, przyczynia się do ożywiania działalności duszpasterskiej. Zatem głównym celem PRD jest świadczenie pomocy proboszczowi w organizacji życia duszpasterskiego w parafii. Cel ten jest realizowany przez:

a) wspieranie inicjatyw duszpasterskich w dziedzinie życia liturgicznego, apostolstwa, dzieł pobożności i miłości;

b) pomoc w przeprowadzeniu trafnej diagnozy stanu religijno-moralnego różnych środowisk parafii, z uwzględnieniem zachodzących przemian społeczno-kulturowych;

c) udział w opracowaniu rocznego parafialnego programu duszpasterskiego,w oparciu o program ogólnopolski i diecezjalny;

d) budzenie wśród parafian zaufania do Kościoła i tworzenie dobrego klimatu dla podejmowanych inicjatyw duszpasterskich;

e) wspieranie działalności ruchów, stowarzyszeń katolickich i grup duszpasterstwa specjalnego.

3. Do kompetencji PRD nie należy ocena doktrynalna wiary i moralności, jak również obsada urzędów duszpasterskich w parafii.

4. Sprawy finansowe i gospodarcze nie podlegają PRD, która może jednak roztropnie wnioskować o skierowanie środków na określone cele duszpasterskie.

5. Ewentualne nieporozumienia powstałe między PRD, a proboszczem rozstrzyga Dziekan. Władzą odwoławczą od decyzji Dziekana jest ordynariusz miejsca.

Art.2

Skład PRD i sposób powoływania jej członków

1. W skład PRD wchodzą:

a) proboszcz (kan. 536 § 1 KPK) lub administrator parafii, jako jej przewodniczący;

b) z urzędu:

a. wikariusze

b. inni kapłani pracujący w parafii,

c) z nominacji proboszcza (w liczbie nie większej niż 12) między innymi przedstawiciele:

a. zgromadzeń zakonnych i instytutów świeckich zamieszkującychi pracujących na terenie tej parafii,

b. parafialnych grup, stowarzyszeń i ruchów (instruktorzy parafialnegopradnictwa rodzinnego),

c. katechetów;

d) członkowie z wyboru parafian (Ilość wybieranych członków określa proboszcz w zależności od wielkości parafii. Nie powinna być mniejsza niż 2/5 wszystkich członków PRD).

2. Stałym członkiem PRD z wyboru może być wierny praktykujący, mający stałe zamieszkanie w parafii, pełnoletni, odznaczający się roztropnością, wolny od kar kościelnych i cieszący się dobrą opinią wśród parafian.

Art. 3.

Kadencja PRD

1. Kadencja PRD trwa 5 lat.

2. Uprawnienia PRD wygasają z chwilą zmiany proboszcza.

3. Skrócenie kadencji jest możliwe za zgodą ordynariusza miejsca.

4. Przed objęciem funkcji członkowie Rady składają przyrzeczenie.

5. Poszczególni członkowie mają możliwość zrezygnowania z udziału w pracachPRD.

6. W przypadku regularnie powtarzających się nieusprawiedliwionych nieobecności na zebraniach PRD, jej członek może być usunięty przed upływem swojej kadencji. Decyzję tę podejmuje PRD zwykłą większością.

7. W przypadkach wymienionych w par. 5 i 6, jak również w razie śmierci lub wyprowadzenia się członka rady z parafii, należy postąpić według następujących reguł:

a. Na miejsce członka PRD z wyboru pozostali członkowie wybierają nowego zwykłą większością głosów.

b. Na miejsce członka z nominacji, wybierany jest następca przez proboszcza.

c. Na miejsce członka z urzędu wchodzi osoba, która obejmuje urząd.

Art. 4.

Posiedzenia PRD

1. PRD powinna odbywać swoje posiedzenia przynajmniej dwa razy w roku.

2. Posiedzenie zwołuje proboszcz z własnej inicjatywy lub na wniosek 2/3 członków PRD.

3. Obradom PRD przewodniczy proboszcz lub wyznaczony przez niego zastępca.

4. Tematyka obrad jest wcześniej wskazywana przez proboszcza. Tematy mogą być także wcześniej zgłaszane proboszczowi przez członków Rady. Powinny one obejmować przede wszystkim problemy właściwe dla parafii.

5. Rada podejmuje swoje uchwały zwykłą większością głosów i wymagają one zatwierdzenia przez Proboszcza.

6. Z każdego posiedzenia PRD wyznaczony przez proboszcza lub wybierany na jego wniosek sekretarz spisuje protokół. Protokół winien być odczytany i zatwierdzony na następnym zebraniu z omówieniem postanowień wprowadzonych w życie oraz  uzasadnieniem niewykonania niezrealizowanych.

7. Protokoły przechowuje się w kancelarii parafialnej. Podlegają one wizytacji  dziekańskiej i biskupiej. Kserokopie protokołów przesyłane są do Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej.

8. Informacja o zwołaniu posiedzenia powinna się znaleźć w ogłoszeniach parafialnych.

Art. 5.

Formacja członków PRD

Ksiądz Proboszcz jest zobowiązany wspierać formację członków PRD, od których wymagana jest dojrzałość i odpowiedni poziom wiedzy religijnej. Dlatego członkowie PRD powinni stale pogłębiać swoje życie wewnętrzne i wiedzę religijną, przez lekturę słuchanie wykładów, udział w kursach czy seminariach.

ANEKS

Tekst przyrzeczenia

Przed objęciem funkcji członkowie Rady składają przyrzeczenie: "Ja N.N.

przyrzekam Bogu Wszechmogącemu w Trójcy Świętej Jedynemu, że powierzoną mi funkcję członka Parafialnej Rady Duszpasterskiej będę wypełniał sumiennie i rzetelnie oraz w zgodnie z przepisami prawa kościelnego. Tak mi dopomóż Bóg oraz ta Święta Ewangelia, której ręką dotykam".

Wyłanianie członków PRD z wyboru

1. Czynne prawo wyborcze przysługuje wszystkim pełnoletnim członkom parafii.

2. Bierne prawo wyborcze posiada wierny praktykujący, mający stałe zamieszkanie w parafii, pełnoletni, odznaczający się roztropnością, wolny od kar kościelnych i cieszący się dobrą opinią wśród parafian (Patrz Art. 2, p. 2 statutu PRD).

3. Na miesiąc przed wyborami, podczas wszystkich mszy niedzielnych, proboszcz informuje o możliwości zgłaszania wybieralnych kandydatów na członków PRD. Nazwiska kandydatów winny być przekazywane w formie pisemnej proboszczowi parafii wraz z uzasadnieniem.

4. Przy tworzeniu listy kandydatów, proboszcz – wedle roztropnej oceny – może pominąć zgłoszone nazwisko, jeśli:

a. Osoba nie spełnia kryteriów określonych w p. 2.

b. Została zgłoszona znaczna liczba kandydatów. Proboszcz może – celem usprawnienia głosowania – wziąć pod uwagę tylko nazwiska kandydatów zgłaszanych wielokrotnie, tak, aby ogólna liczba kandydatów była przynajmniej 2 razy większa, niż liczba miejsc do obsadzenia w wyniku wyborów.

5. Lista kandydatów winna być zamknięta najpóźniej na tydzień przed wyborami i wtedy też podana w ogłoszeniach parafialnych (lub w biuletynie parafialnym) oraz wywieszona na tablicy ogłoszeń. Kandydaci powinni wyrazić zgodę na kandydowanie zanim ich nazwiska zostaną publicznie ogłoszone. W tę samą niedzielę należy przygotować stosowną liczbę kart do głosowania (opatrzonych pieczęcią parafialną), aby wierni mogli je wziąć ze sobą do domów.

6. Wybory przeprowadza się w niedzielę.

7. Każdy uprawniony może zagłosować na trzech kandydatów. W razie oddania głosu na większą liczbę kandydatów, brani są pod uwagę tylko trzej pierwsi. Nie bierze się pod uwagę głosów oddanych na osoby spoza listy kandydatów.

8. Karty z zapisanymi nazwiskami kandydatów wierni zwracają do proboszcza zgodnie z ustalonym przez niego trybem. Wskazane jest udostępnienie jakiejś ilości kart do głosowania dla osób, które przez zapomnienie nie przyniosły ich z domu.

9. Podliczenia głosów dokonuje specjalna Komisja Wyborcza złożona z 2-5 osób, wyznaczonych przez proboszcza.

10.Członkami PRD z wyboru zostają ci kandydaci, którzy otrzymali największą ilość głosów. W przypadku równej ilości głosów członkiem rady zostaje osoba starsza wiekiem.

11. Jeżeli proboszcz po roztropnej ocenie wszelkich okoliczności uzna, iż przeprowadzenie wyborów zgodnie z powyższymi postanowieniami napotka na poważne trudności lub nie jest wskazane z innych istotnych racji, może dostosować sposób wyboru członków do lokalnych warunków lub za pisemną zgodą biskupa diecezjalnego zastosować jeden z następujących sposobów wyłonienia członków PRD:

a. Proboszcz zleca każdej wspólnocie, grupie i stowarzyszeniu działającemu na terenie parafii przedstawienie po trzech kandydatów, z których sam wybierze członków PRD;

b. Proboszcz powołuje członków PRD na podstawie własnego rozeznania, po zasięgnięciu opinii wśród wiernych.