Niedziela Palmowa Męki Pańskiej 13.04.2014

W dniu dzisiejszym Kościół obchodzi pamiątkę tryumfalnego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy dla dokonania naszego zbawienia. W czasie każdej Mszy św. dokonuje się obrzęd poświęcenia palm. Dziś, podobnie jak w latach ubiegłych, dziewczęta ze służby liturgicznej rozprowadzają palmy. Zebrane fundusze przeznaczone zostaną na zorganizowanie wakacyjnego wyjazdu dla nich. Poświęcenie palemek na każdej mszy świętej, natomiast o godz. 11 procesja z palmami wokół świątyni.

Dzisiaj po mszy św. o godz. 12.30 koncert „Golgota jasnogórska” oparty na tekstach Ernesta Brylla, natomiast po mszy św. wieczornej, czyli o godz. 19 koncert pasyjny w wykonaniu połączonych chórów: Cantate Domino z naszej parafii i chóru kameralnego Mińskiego Towarzystwa Muzycznego. Z racji tego drugiego koncertu odwołane jest dzisiejsze spotkanie kandydatów do sakramentu bierzmowania. Terminy następnych spotkań są zamieszczone na stronie internetowej parafii.

Sakrament pokuty w tym tygodniu jest sprawowany we wtorek i środę w czasie Liturgii Pokutnej o godz. 19.30. Po refleksji nad Słowem Bożym i wspólnej celebracji liturgicznej będzie indywidualna spowiedź z udziałem zaproszonych kapłanów.

Święte Triduum Paschalne Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa to najważniejszy obchód liturgiczny w całym roku kościelnym. Dlatego też pragniemy je świętować w sposób bardzo uroczysty. Porządek nabożeństw Triduum w naszej parafii:

Wielki Czwartek – Msza Wieczerzy Pańskiej z obrzędem umycia nóg o godz. 19;

Wielki Piątek – Liturgia Męki Pańskiej o godz. 19;

Wigilia Paschalna – w sobotę o godz. 20.

Procesja Rezurekcyjna – w niedzielę o godz. 6, bezpośrednio po niej Msza święta. Nie będzie natomiast Mszy św. w niedzielę wielkanocną o godz. 8. Do udziału w procesji zapraszamy wszystkie zespoły parafialne. Zachęcamy panów do włączenia się do Asysty Procesyjnej, szczególnie do niesienia baldachimu nad Najświętszym Sakramentem.

W czasie Triduum Paschalnego zapraszamy do naszej świątyni na wspólną modlitwę Liturgią Godzin:

W Wielki Piątek: jutrznia (godz. 8), godzina czytań (godz. 12), modlitwa w ciągu dnia (godz. 14). W Wielką Sobotę: jutrznia (godz. 8), godzina czytań (godz. 12), modlitwa w ciągu dnia (godz. 15), nieszpory (godz. 17). W  Niedzielę Zmartwychwstania: nieszpory (godz. 17).

W Wielki Czwartek po Mszy Wieczerzy Pańskiej zapraszamy do naszej świątyni na czuwanie. Natomiast w Wielki Piątek i  Wielką Sobotę całodzienna adoracja przy Grobie Pańskim.

W Wielki Piątek o godz. 15 zapraszamy wszystkich, a zwłaszcza dzieci, na specjalne nabożeństwo połączone z koronką do Bożego Miłosierdzia. Zachęcamy dzieci do przynoszenia tego dnia skarbonek z zebranymi ofiarami jałmużny wielkopostnej, które mają trafić jako pomoc dla ubogich.

Przypominamy, że w Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, czyli ilościowy, oraz powstrzymanie się od spożywania pokarmów mięsnych, natomiast w Wielką Sobotę Kościół przeżywając żałobę na pamiątkę śmierci Chrystusa zachęca wszystkich wiernych do powstrzymania się od spożywania pokarmów mięsnych.

Ofiary składane podczas adoracji krzyża w czasie Liturgii Męki Pańskiej są przeznaczone na utrzymanie Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie.

Święcenie pokarmów na stół wielkanocny w Wielką Sobotę w godz. 8-17. Wtedy również będzie można zabrać do domu wodę święconą, którą będą rozprowadzali ministranci. Zebrane przy tej okazji fundusze przeznaczone będą na ich wyjazd wakacyjny.

W Wielki Czwartek, Piątek i Sobotę kancelaria nieczynna.

Do puszki przy krzyżu wielkopostnym można składać ofiary na kwiaty do Grobu Pana Jezusa.

Jak można zauważyć rozpoczęły się już prace przy kompleksowej renowacji tynków na ścianach naszego kościoła. Mamy nadzieję, że rozpoczęty remont przywróci zewnętrzne piękno naszej świątyni. Bardzo dziękujemy za wszystkie ofiary na ten cel dołączane do niedzielnej tacy.

Są jeszcze wolne miejsca na autokarową pielgrzymkę na kanonizację Jana Pawła II i do Włoch. Szczegóły na stronie internetowej parafii i u ks. Cezarego.

Dziś po Mszy świętej można wziąć rozdawany w przedsionku kościoła bezpłatny biuletyn parafialny, w którym znajdziemy m.in. ogłoszenia i teksty, które pomogą nam lepiej przygotować się do owocnego przeżycia Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkanocnych.