10 Niedziela Zwykła 9.06.2013

Dziś po mszach świętych zbiórka do puszek na stypendia naukowe dla księży studiujących za granicą.

Stowarzyszenie „Nowe spojrzenie” zaprasza wszystkich chętnych na debatę społeczną ze znanym socjologiem, ekspertem gospodarczym i ekonomistą profesorem Piotrem Glińskim, które odbędzie się w najbliższy piątek 14 czerwca o godzinie 18.00 w Zespole Szkół im. Marii Skłodowskiej Curie, czyli popularnym mińskim Chemiku.

Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym z naszej parafii zaprasza wszystkich na Eucharystię dziękczynną w 20-lecie istnienia tej wspólnoty w przyszłą niedzielę 16 czerwca o godz.16.00. Eucharystii będzie przewodniczył ks. biskup Marek Solarczyk. Od godz.15.30 przygotowanie do Eucharystii z krótkim filmem o wspólnocie.

Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej. W „Gościu niedzielnym” znajdziemy płytę, która zawiera animowaną wersję Katechizmu Kościoła Katolickiego. Jest też miesięcznik „List”, tym razem poświęcony tematowi duchowości ludzkiej pracy.

Wysłuchajmy jeszcze apelu Komendy Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim:

Drodzy mieszkańcy

Na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy wiele osób w powiecie mińskim padło ofiarą oszustów i drobnych złodziei. Najczęściej odnotowywanymi zdarzeniami były przestępstwa popełniane pod przykrywką handlu obnośnego i oszustw metodą „na krewniaka”.

W pierwszym przypadku do drzwi domów, mieszkań pukały kobiety sprzedające koce oraz towary tekstylne. Kilka osób, głównie ludzie starsi, którzy zaprosili kobiety, aby zobaczyć oferowane im towary, zostało okradzionych z oszczędności. Opisywane kobiety podczas prezentacji koca czy firanki, tak skutecznie wprowadzały w błąd starszą osobą, aby jedna z nich miała czas na sprawdzenie innych pomieszczeń, a także zawartości szafek i regałów.

Oprócz wymienionej kategorii sprawców, są też oszuści, podszywający się pod członków rodziny, którzy dzwonią do wytypowanych przez siebie starszych ludzi, z prośbą o pomoc finansową, która pomoże im wyjść z kłopotów.

Najczęściej dzwonią mówiąc, że zostali zatrzymani przez Policję, spowodowali wypadek i muszą zapłacić kaucję bądź poręczenie majątkowe. Innym razem mówią, że zostali okradzeni i nie mają pieniędzy na dalszą egzystencję, bądź sami ulegli wypadkowi lub zachorowali. Za każdym razem fałszywi krewni, obiecują że zwrócą pożyczone im kwoty, jednocześnie prosząc o dyskrecję. Oszust nigdy nie odbiera pieniędzy sam, a przysyła pośrednika, który mówi, że przybył w imieniu wnuczki, wnuczka, córki lub syna.

Kilkoro starszych ludzi z powiatu mińskiego straciło już przez opisywanych oszustów bardzo duże kwoty pieniędzy. Sprawcy takich czynów typują ludzi, co do których posiadają informację, że mogą dysponować znacznymi środkami pieniężnymi.

W opisywanej sytuacji najlepiej jest oddzwonić do swojego krewnego i do członków jego rodziny i sprawdzić, czy faktycznie znajduje się on w trudnym życiowym położeniu. W przypadku wątpliwości co do wiarygodności oraz intencji podobnych ludzi, policjanci zalecają bezzwłoczne powiadomienie funkcjonariuszy na numery alarmowe 112 lub 997.