Rocznica Poświęcenia Kościoła

Poświęcenie modlitewników dla dzieci przygotowujących się do I Komunii Św. dla szkoły podstawowej przy ul. Siennickiej dziś o 16.00; 9.XI – dla SP przy ul. Dąbrówki, 16.XI – dla SP w Starej Niedziałce i dzieci z pozostałych szkół.

Podobnie, jak w ubiegłą niedzielę, po mszach świętych przy stoliku z tyłu kościoła można pobrać odpowiednie formularze oraz zgłaszać wypominki za naszych zmarłych. W ciągu tygodnia wypominki przyjmujemy w zakrystii po mszach świętych oraz w kancelarii parafialnej w godzinach jej otwarcia.

Jak ogłaszaliśmy w ubiegłą niedzielę w związku z bardzo małą frekwencją w czasie mszy świętej i procesji wypominkowej w dniu 1 listopada na cmentarzu, przenosimy je do kościoła. Tak więc zarówno 1 jak też 2 listopada msza święta gregoriańska i procesja z czytaniem wypominek będzie wyłącznie w kościele.

W sobotę 1 listopada Uroczystość Wszystkich Świętych. Msze święte w tym dniu w naszym kościele o godz. 6.30, 8, 9.30, 11, 12.30 i 18. Po mszy świętej o godz. 12.30 (będzie to pierwsza msza św. gregoriańska za zmarłych) procesja z czytaniem wypominków jednorazowych, wewnątrz budynku kościoła.

W przyszłą niedzielę, 2 listopada Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Msze święte w tym dniu, jak w każdą niedzielę. Po mszy świętej o godz. 16 (będzie to druga msza św. gregoriańska za zmarłych) procesja z czytaniem wypominków jednorazowych, wewnątrz budynku kościoła.

W ostatnich latach coraz bardziej propaguje się w Polsce zwyczaj nocy Halloween. Bezkrytycznie przyjmowana moda, która przyszła do nas z zachodu, może jednak nie tylko zniszczyć piękne zwyczaje polskie, ale i zagrozić duchowo tym, którzy się angażują w przeżywanie tych praktyk (zabaw) - szczególnie dzieciom i młodzieży. Przypominamy, że zwyczaj Halloween ma swoje pochodzenie w praktykach pogańskich - celtyckich. Jest związany z obchodami ku czci bożka śmierci. Zachęcamy, by nie popierać i nie angażować się w to, co ma związek ze złymi duchami - nawet dla zabawy. Uroczystość Wszystkich Świętych jest Uroczystością zbawionych, a nie potępionych, jak nam wmawia moda siłą przeszczepiana na grunt Polski. To święto radości świętych - ludzi Boga, a nie mroczne obchody z udziałem postaci kojarzonych ze złem.

Przypominamy o obowiązku uiszczania opłat za groby po 20 latach. Wciąż na naszym cmentarzu jest bardzo dużo grobów nieopłaconych, które czasem trudno odróżnić od mogił zaniedbanych, jakie w najbliższych latach, ze względu na ograniczony obszar cmentarza zostaną przeznaczone do nowych pochówków. Informację o tym, czy konkretny grób ma aktualną opłatę, znajdziemy na stronie internetowej www.polski-cmentarz.com/minskparafialny oraz w kancelarii parafialnej. W tym tygodniu w piątek 31 października kancelaria parafialna będzie wyjątkowo czynna od godz. 10 aż do 18, aby umożliwić wszystkim porządkowanie spraw formalnych związanych z cmentarzem.

Jak już ogłaszaliśmy, do końca października, trwa ogłoszona przez Caritas zbiórka odzieży i żywności na rzecz uchodźców na Ukrainie. Zbieramy nowe ubrania zimowe tzn. kurtki, swetry, spodnie, czapki, rękawiczki, buty, artykuły spożywcze o co najmniej 6 miesięcznym terminie przydatności (mąka, ryż, kasze, cukier, makarony, olej, puszki mięsne, słodycze, kawa, herbata) oraz artykuły higieniczne (płyn do kąpieli, szampon, proszek do prania, płyn do mycia naczyń, pampersy). Zebrane dary można przynosić do domu parafialnego.