Sprawozdanie duszpasterskie za 2020 rok

W ciągu roku minionego, mimo pandemii, kościół był otwarty, służba Boża trwała nieprzerwanie przy zachowaniu wskazań Ks. Biskupa i Sanepidu. Poprzez dwie procesje pokutne duchowo odkaziliśmy teren parafii. W czasie dokuczliwych obostrzeń przez kilka tygodni wiosną kościół był otwarty i wystawiony Najświętszy Sakrament od rana, do końca Mszy Św. do godz. 18.00.

Pod koniec października grupa ok. 600 osób krzyczało używając wulgaryzmów przeciw Bogu, Kościołowi i Kapłanom. Ja Proboszcz z grupą ok. 40 osób odmówiliśmy przez 2 głośniki różaniec. Wcześniej przed południem, teren wokół Kościoła został pokropiony wodą święconą i obsypany solą egzorcyzmowaną, by duchowo ochronić Kościół i teren przed dewastacją i bluźnierczymi napisami. Dziękuję bardzo osobom, które przez trzy tygodnie od 19.00 do 6.00 rano na zmianę pilnowały Kościół. Rekolekcje wielkopostne były odwołane, ale adwentowe odbyły się normalnie. Sześciu księży spowiadało i dzięki Bogu na każdej Mszy Św. wierni mieli możliwość spowiedzi. Około 60% penitentów było spoza naszej parafii. Na zakończenie roku dziękuję pracownikom świeckim, zakonnym Siostrom Loretankom oraz Księżom za ofiarną pracę duszpasterską w Kościele i kancelarii. Jeśli chodzi o sprawy ekonomiczne, to chciałbym podziękować wszystkim, którzy się modlą i utrzymują Kościół i parafę poprzez składanie ofiar na tacę. Kościół funkcjonuje z tego, co ofiarujecie Bogu na tacę. Nie idzie ona ani dla mnie, ani dla księży. Z tacy opłaca się miesięczne pensje dla pracowników Kościoła ok.15 tys. zł. plus podatki i ZUS 8 tys. zł., ogrzewanie i prąd Kościoła i domu parafialnego, różne naprawy i remonty. W tym roku były inwestycje, takie jak: położenie nowego dachu na domu parafialnym, ukończenie remontu ołtarza głównego i remontu oświetlenia tegoż ołtarza, wybudowanie dwóch alejek na cmentarzu 2 x 200 m2, wybudowanie ogrodzenia cmentarza od strony stacji paliw 115 metrów bieżących, wybudowanie z kamienia ogrodzenia cmentarza ok. 20 metrów bieżących,  montaż ławek wokół Kościoła, montaż w Kościele czterech kropielnic bezdotykowych, założenie monitoringu na cmentarzu przy pojemnikach na śmieci i wiele drobiazgów, takich jak w każdym gospodarstwie. Jeśli Pan Bóg pozwoli, to w roku 2021 planujemy kontynuację ogrodzenia cmentarza i Kościoła, rozpoczęcie budowy domu katechetycznego o dużej Sali na ok. 150 – 200 osób. Plany i zezwolenie są. Jeszcze raz niech Pan Bóg wynagrodzi tu i w niebie tym, którzy naprawdę troszczą się o nasz wspólny Kościół i go utrzymują.