Obchody Dnia "Żołnierzy Wyklętych"

VI Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Od 1 do 4 marca w ramach VI Obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” na terenie całego powiatu mińskiego odbywają się liczne przedsięwzięcia  kulturalno-społeczne przypominające o bohaterach podziemia antykomunistycznego 1944-1963.

 

W imieniu Fundacji Dziękujemy za Wolność zapraszamy wszystkich 1 marca na mińskie obchody:

 

9:00 - otwarty pokaz filmowy w Klub Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej

 

15:00 – inauguracja wystawy kpt Stanisław Łukasik ps. „Ryś” – Zespół Szkół

Ekonomicznych

 

17:00 - prelekcja „Konspiracja poakowska w powiecie mińskim w latach 1945-1947” – Zespół Szkół Ekonomicznych

 

18.00 - Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych – kościół pw. Narodzenia NMP, ul. Kościelna 1

 

19:30 - capstrzyk przy Pomniku Niepodległości.

 

Uroczystości odbywają się pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

 

 

Film:  "Gurgacz. Kapelan Wyklętych"

 

4 marca (w niedzielę) o godz. 15:00 w kinie Muza w Mińsku Mazowieckim będzie wyświetlany film:  "Gurgacz. Kapelan Wyklętych".

 

Jest to filmowy portret niezwykłego kapłana, który nie wahał się konsekwentnie podążać drogą sumienia w najczarniejszych latach powojennej Polski.

Ksiądz Władysław Gurgacz, jezuita, był kapelanem Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. Głosił prawdę w czasach zniewolenia, ratował zbłąkane dusze, prowadził ludzi do Boga. Idąc za głosem sumienia, trwał do końca przy młodych żołnierzach, którzy z bronią w ręku przeciwstawiali się komunistycznemu reżimowi.

W 1939 roku, na początku swej kapłańskiej drogi, przed obrazem Maryi Królowej Polski złożył siebie w ofierze za ratowanie ukochanej Ojczyzny. Osiem lat później został skazany na śmierć.

„Gurgacz. Kapelan Niezłomnych" to przejmujący obraz na styku dokumentu i fabuły. Archiwalne fotografie, zapiski kapłana, świadectwa przeplatają się ze scenami fabularnymi, w których znakomitą kreację głównego bohatera stworzył Wojciech Trela. Najnowsze dzieło Dariusza Walusiaka, współtwórcy „Teraz i w godzinę śmierci", to nie tylko filmowy zapis dramatycznej, prawdziwej historii. To przede wszystkim poruszająca opowieść o wolności, poświęceniu dla ideałów i głębokiej wierze.